Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Malé mořské víle

Ten něžně smutný příběh o lásce Malé mořské víly mě dojímal už od dětství. Pohádka o tom, jak Malá mořská víla zachrání prince ze ztroskotané lodi a zamiluje se do něj. Dostane ho z rozbouřeného moře na bezpečné místo na pobřeží, kde ho nalezne princezna. Princ je princeznou okouzlen. A Malá mořská víla z lásky k princi a v naději, že mu může být nablízku, dá svůj krásný hlas mořské čarodějnici výměnou za lidské nohy. I s tím vědomím, že každý její krok bude bolestný, jako by kráčela po ostří nožů.

Malá mořská víla se dostane na princův zámek a on ji opravdu má rád. Ale rozhodne se spojit svůj život s princeznou, o které si myslí, že ho zachránila. A malá mořská víla mu nemůže říci, jak ho miluje ani to, že ho zachránila ona. Je němá a tak jí nezbývá než mlčky přijmout to, že její milovaný se rozhodl darovat své srdce jiné. A nakonec ještě sama obětuje svůj život, aby zachránila prince i s princeznou. Proměněna v mořskou pěnu ochrání jejich loď před nárazem do útesů.

Proč mě ten příběh dojímá ještě i teď? Protože i já poslední dobou cítím při každém svém kroku bolest ostří nožů. Protože i já, ač jsem neztratila svůj hlas, musím zůstat němá. Protože princ se zdá být spokojený a šťastný. A tak mi nezbývá než mu popřát a požehnat životu jaký si zvolil – se svou princeznou. S láskou v srdci ho propustit a potichu se vzdálit…

Nějak tuším, že za tím příběhem Malé mořské víly se skrývá něco víc. Mám ráda Obrazekšťastné konce a ten můj příběh šťastný konec mít bude. Já ho můžu změnit.  V pohádce se mořská víla promění v mořskou pěnu. A já jsem si vzpomněla na jiný příběh – o zrození bohyně Afrodity z mořské pěny. Napadlo mě, že by to mohlo být nádherné pokračování původně smutně končícího příběhu. To rozplynutí a konec je vlastně nový začátek. Skrze tu bolestnou zkušenost dochází k transformaci a pak narození a probuzení něčeho nového. Afrodita je bohyní lásky. A to je přece krásný nový začátek, že?

„Za bolestí čeká Láska.“ Někdy musíme projít tou bolestnou zkušeností a temnotou, abychom pochopili, odpustili a mohli začít znovu a jinak. O stupínek výš.

17. 9. 2009 S láskou v srdci Celestýna